Akblog-V5.7Tema
1505418113571169708

Siber Güvenlik Kritpoloji Kriptografi Kriptoanaliz

Siber Güvenlik Kritpoloji Kriptografi Kriptoanaliz
Yorum Ekle
4 Mayıs 2021

Siber Güvenlik Kriptografi Kritpoloji Kriptoanaliz Nedir?

Siber Güvenlik Kriptografi Kritpoloji Kriptoanaliz Nedir?

Bu konumuzda temel başlangıç seviyesinde Kritpoloji / Kriptoanaliz Nedir? kavramlarına açıklamalar yapmaya çalışacağız.

Kriptoloji: Şifrelemede kullanılan yöntemlere dair tüm çalışma faaliyetini kapsayan (Kriptografi veya kriptoloji) bilim dalı diyebiliriz. Kriptolojinin bilim dalı olduğunu göz önüne aldığımızda, gerek kriptografi gerekse de kriptanalizde yapılan bütün çalışmaları içinde barındırdığını (kapsadığını) söyleyebiliriz.

Kriptoanaliz kavramına açıklama yapacak olursak; Şifrelenen verilerin (bilginin) kırılması, deşifre edilmesi veya bilginin ortaya çıkarılması için yapılan çalışmaların bütünü şeklinde ifade edebiliriz. 

Kriptografi de bir bilginin güvenliğini korumak için şifreleme işlemi yapılırken, Kriptoanalizine yaptığımız tanımdan yola çıkarak, şifrelenen bilginin çözülmesi olarak görüyoruz. 

Özet olarak Kriptografi ve Kriptoanaliz kavramları birbirlerinin tam tersidir diyebiliriz.

Siber sektörde gizlenmiş resim nedir? Açıklayınız.

Cevap: Gizlenmiş metnin resim içine eklenmenin sebebini açıklayacak olursak; başkalarının ulaşılmaması gereken bir verinin, ulaşılmak istenen yere güvenilir bir biçimde bu işlemin yapıldığını söyleyebiliriz. 

Kaynak: akblog.net | siberguvenlik.akblog.net

AK SEO

2007-2021 Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri
Bilişim dünyasında 2005 yılından itibaren aktif olarak çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Grafik Çalışmaları | E-ticaret, Blog, Kişisel ve Kurumsal Site Yazılımları | Kurumsal Danışmanlık Hizmet Faaliyetleri | için iletişime geçebilirsiniz.
Sponsor: Son Dakika Haber | Siber Güvenlik